KUK!

Čištění batohu před prázdninami

28.6.2016

Batohy během školního roku zažijí hodně dobrodružných momentů. Takže na jeho konci už jim chybí ten lesk, který měly 1. září. Pokud i u vás doma vypadá batoh tak, že by potřeboval pořádnou sprchu, přečtěte si naše ověřené rady, jak ho znovu oživit.

Bagmaster škola končí

Krok za krokem

1. Prohlédněte všechny komory a kapsičky, jestli tam náhodou nezůstala svačina z posledního dne případně cokoliv jiného.

2. Podívejte se na údržbový štítek. Nejčastěji ho najdete všitý do švu v hlavní komoře. Bude zde uvedeno, jaký způsob ošetření doporučuje výrobce.

3. Nikdy batoh neperte v pračce, pokud to výrobce nedoporučí. Níčí se zátěr z vnitřní strany látky a rovněž by mohlo dojít k poškození speciálních zádových systémů. Popruhy se mohou zachytit v pračce a pračku poničit. Praním můžete poškodit a odřít hrany batohu i zipy. Navíc prací prášky jsou poměrně silné a mohou poničit látku a to nejen vyblednutím barev.

4. Zaměřte se na větší či specifické skvrny. Použít můžete odstraňovače skvrn určené pro textil (najdete v běžné síti drogerií).

5. Odstraňte běžné zašpinění způsobené odkládáním batohu na zem a jeho nošením. Batoh čistěte vlhkým hadříkem nejlépe z mikrovlákna nebo houbičkou a použijte jemný, čisticí prostředek (např. mýdlo nebo tekutý prací prostředek na jemné tkaniny), s vlažnou vodou.

6. Pokud batoh zapáchá, můžete zkusit posypat suchou látku jedlou sodou a nechat působit přes noc. Jedlou sodu pak odsajte vysavačem na nízký stupeň, abyste látku batohu nevytahali.

7. V případě zatuchnutí batohu, způsobeném např. nedostatečným vysušením po dešti, zkuste batoh omýt vodou s octem. Voda s octem je vhodná rovněž pro odstranění zápachu z potu, který může na popruzích ulpět zejména přes léto. Stačí dané místo potřít naředěným octem s vodou a následně omýt.

Teď už by měl batoh vypadat znovu jako nový. Po vyčištění nechte batoh dobře proschnout na vzdušném místě a dávejte pozor, aby nebyl na přímém slunci.
Po vyčištění skvrn a vyschnutí je možné batoh i naimpregnovat. Použijte impregnací určenou na textilní materiál. Čím lépe a častěji se budete o batoh starat, tím déle bude vypadat jako nový.

Váš košík je prázdný
0
0 oblíbených produktů