KUK!

Jak správně vybrat školní aktovku?

Pryč je doba, kdy školáci chodili na vyučování s koženou brašnou, většinou stejné barvy. Dnes si mohou vybrat školní aktovku ze stovek designů a různých konstrukcí. Přibyla i možnost nosit učebnice a sešity v malých batůžcích. Ty však odborníci, z řad lékařů, nedoporučují pro školáky prvních tříd.

Pro prvňáčky je stále vhodnější školní aktovka, která je přehlednější a lepší je i pro další fyzický vývoj dítěte. Musí to však být kvalitní školní aktovka. To znamená bezpečná, s anatomickým tvarováním zad (včetně anatomické výztuhy), s nastavitelnými ramenními popruhy. Jinak může dítěti více uškodit než prospět. Připravili jsme pro vás devět rad, které pomohou s výběrem té správné školní aktovky pro prvňáčky.
školní aktovky pro prvňáčky Bagmaster
1) Důležitým ukazatelem správné a kvalitní školní aktovky je nezávislý atest či certifikace. Pokud výrobek prošel nezávislými kontrolami a testy, je zaručena jeho bezpečnost. V žádném případě není dobré kupovat neznámé a podezřele levné zboží na tržnicích.

2) Základem každé školní aktovky je pevná a přitom lehká konstrukce. Musí unést zátěž několika kilogramů a přitom držet stálou formu.

Hmotnost nenaplněných školních aktovek (batohů), by dle ČSN 79 6506, měla být:

  • pro první stupeň – maximálně 1200 g
  • pro druhý stupeň – maximálně 1400 g


My v Bagmasteru máme pro vaše školáky také extra lehké školní aktovky pro prvňáčky s hmotností 1 kg.

3) Důležitým měřítkem je to, zda má školní aktovka anatomicky tvarovanou zadní část, včetně lehké anatomicky tvarované plastové či hliníkové výztuhy, pro podporu páteře dětí a zároveň, zda je tato zádová část školní aktovky dostatečně polstrovaná. Jedině to zaručí, že bude na zádech školáka dobře sedět a nebude poškozovat dětskou páteř. S tím souvisí i vyztužené a nastavitelné ramenní popruhy. Bezpečnější jsou ty s protiskluzovou úpravou, které se nedotýkají krku dítěte a tím nedochází k oděru kůže. Výhodou je jistě elastický hrudní pásek, který zabrání sklouzávání ramenních popruhů z ramen dítěte a zároveň efektivně fixuje batoh na zádech dítěte a minimalizuje pohyb středu batohu mimo osu páteře, např. při běhu dítěte.

školní aktovka pro prvňáčky

4) Kvalitní brašna musí mít bezpečnostní prvky. Patří mezi ně výrazné barvy, reflexní nášivky, pruhy, odrazky. To vše zaručuje viditelnost, a to nejen ve dne, ale i za snížené viditelnosti a špatného počasí.

5) Důležitým kritériem při výběru školní aktovky je také její dno. Ideální je pevné, s plastovými hranami a nožičkami, které z vnějšku zabrání oděru látky. Pevné dno zároveň zabezpečí dobrou stabilitu školní aktovky v případě, že ji školák postavení na zem.

6) Materiál, z něhož je školní aktovka vyrobena, by měl být omyvatelný a voděodolný. Tím je zaručena snadná údržba.

7) Školáci aktovku často přenášejí v ruce, proto je tak důležité pevné ucho přizpůsobené dětské ruce. Do otvoru mezi víkem a uchem brašny by se pohodlně měla vejít ruka v rukavici.

8) Pro lepší komfort jsou vhodné doplňky. Podívejte se, zda má školní aktovka či školní batoh kapsu na svačinu, pevné poutko na zavěšení, přihrádku na klíče či peněženku, dvě oddělené části na sešity a učebnice, obal na nápoje či svačinu.

9) Výběru školní aktovky by se měl vždy zúčastnit i školák, který ji bude nosit. Je třeba, aby si jí řádně vyzkoušel, jak mu padne na zádech a jestli bude umět jednoduše ovládat zámek aktovky. Jen on sám se totiž rozhoduje, zda ji bude rád nosit.

Váš košík je prázdný
0
0 oblíbených produktů