Pořízení kvalitní aktovky není nezanedbatelnou částkou ve vašem rozpočtu. Proto určitě chcete, aby vašemu prckovi vydržela co nejdéle. Základem úspěchu je 100% polyester, nepromokavá úprava, ale také každotýdenní péče, která nezabere déle než 5 minut. Zjistěte, jak vybrat aktovku s dlouhou životností.
Jak dlouho vydrží aktovka? Vsaďte na polyester a budete ji mít až do 3. třídy
Školní aktovky již dávno nevypadají tak jako za vašich dětských let. Dnes svým zpracováním připomínají spíše batohy, ale díky jednokomorovému provedení v nich děti rychle najdou to, co právě hledají. Právě moderní zpracování má velký podíl na tom, že je děti rády nosí třeba i ve 3. třídě.
Školní aktovka je jasnou volbou pro neposedné školáčky
Jestliže doma máte dítě, které je neposedné a spíše nesystematické, sáhněte po aktovce. Školáček bude mít lepší přehled o všech svých věcech najednou. Zároveň se však musíte smířit s tím, že aktovka pro něj bude atraktivní maximálně do 3. třídy. Pak z něj již bude ostřílený školák, který bude chtít aktovku s klopnou na přezku vyměnit za cool zapínání na zip a spoustu kapsiček.
Voděodolný zátěr a 100% polyester je zárukou dlouhé životnosti
Mezi přednosti polyesteru patří především vysoká odolnost proti oděru a roztržení, ale také rezistence vůči vodě a nečistotám. Na místech, kde je aktovka nejvíce namáhaná (dno, oblast zad), by měl být materiál zesílený. Zeptejte se také, zda je materiál povrchově ošetřen. Lepší funkčnost zajišťuje polyuretanový zátěr, který zároveň zvyšuje pevnost a odolnost výrobní textilie. Největším přínosem je však zvýšená odolnost proti vodě při zachování potřebné prodyšnosti. Nemusíte se bát, že by se voda po dešti dostala dovnitř aktovky a poničila drahé školní pomůcky. Samozřejmostí jsou také kvalitní komponenty (přezky a zipy). Přezky by měly být z pevného a odolného plastu a zipy s kovovým táhlem.
Prodlužte životnost pravidelnou údržbou
Aby školní aktovka malému neposedovi vydržela až do 3. třídy, je potřeba o ni pravidelně pečovat. Díky správné péči může taška dobře vypadat i po tom, co ji vaše prvorozený vymění za batoh, takže ji bude moci nosit třeba i vaše druhé dítě, nebo ji prodáte na bazaru.
Páteční úklid
Zaveďte doma pravidelný páteční úklid. Naučte dítě, aby po příchodu domů z tašky vytáhlo nedojedenou svačinu a probralo všechny kapsy a zákoutí. V aktovce by neměly zůstat drobky, ale ani papírky a další drobnosti. Stačí jen vytáhnout všechny školní pomůcky a tašku jednoduše vysypat.
Jak na správné čištění
Pokud se na batohu objeví skvrny od pera, jiné nečistoty nebo batoh zapáchá, proveďte radikální údržbu. Jak na ni?
- Větší skvrny zlikvidujte za pomoci odstraňovače skvrn na textil, který běžně seženete v drogerii. Před použitím však proveďte test na nejméně viditelném místě, abyste zjistili, zda čistič látku neponičí.
- Pokud z aktovky cítíte odér potu nebo zkažené svačiny, omyjte ji vlažnou vodou s octem, který nepříjemný zápach vytáhne. Octovou vodou stačí očistit jen postižená místa.
- V případě, že zápach přetrvává, nasypte do komor a kapes jedlou sodu a nechte působit přes noc. Druhý den ji vyklepejte nebo opatrně vysajte vysavačem.
Aktovku rozhodně nikdy neperte v pračce a nesušte v bubnové sušičce. Pro celkové čištění postačí vlažná voda a trocha mýdla nebo prostředku na praní. Povrch otírejte houbičkou, jež spolehlivě odstraní povrchová znečištění. Tašku nechte uschnout venku mimo sluneční paprsky nebo doma na šňůře.
Pokud školáčkovi vyberete aktovku, která se mu bude líbit, bude o ni i s láskou pečovat a vy se můžete těšit, že s ní parádu udělá ještě i ve 3. třídě.